Povinné očkovanie upravuje zákon a vyhláška. Jeho účelom je zabrániť závažným priebehom infekcií a ich následkom, prerušiť proces šírenia infekcií a znižovať riziko vzniku epidémií.
Upravuje zákon povinnosť očkovať?
Ústava SR v čl. 40 upravuje právo každého na ochranu zdravia. V čl. 13 ods. 1 písm. a) zase stanovuje, že povinnosti možno ukladať zákonom alebo na základe zákona, v jeho medziach a pri zachovaní základných ľudských práv a slobôd.
Povinnosť podrobiť sa povinnému očkovaniu je zakotvená v § 51 ods. 1 písm. d) zákona o ochrane zdravia a na ňom nadväzujúcej vyhláške MZ SR č. 585/2008 Z.z., ktorá v § 5 rozlišuje jednotlivé druhy očkovania. Príloha č. 2 k uvedenej vyhláške ďalej uvádza zoznam ochorení, proti ktorým sa povinne očkujeme, nakoľko boli v minulosti príčinou celosvetových epidémií.
Hrozí v prípade porušenia uvedenej povinnosti pokuta?
V prípade ak sa nepodrobíte povinnému očkovaniu, možno Vám uložiť pokutu v súhrnnej výške 331 eur, nakoľko ide o priestupok na úseku verejného zdravotníctva v zmysle § 56 ods. 1 písm. a) zákona o ochrane zdravia.
Teoreticky áno, ak by sa očkovanie proti Covid-19 zaradilo medzi povinné očkovanie v zmysle vyhlášky MZ SR č. 585/2008 Z.z. Následne by sa na takéto očkovanie vzťahovala aj pokuta v súhrnnej výške 331 eur.
Je povinné očkovanie protiústavné?
Hoci žiadne preventívne opatrenie v oblasti medicíny nezachránilo viac životov ako vakcinácia, dnes ju značná časť populácie podceňuje alebo ju celkom odmieta! Argumentujú tým, že očkovanie na základe vyhlášky a nie zákona je protiústavné, pretože nikoho nemožno nútiť k splneniu povinnosti, ktoré zákon neukladá; každý ma právo na život a na ochranu zdravia, pričom tieto ústavou garantované práva sú práve očkovaním ohrozené.
Našťastie ESĽP a aj Ústavný súd SR majú na uvedenú problematiku iný názor. Druhý menovaný vo svojom náleze PL. ÚS 10/2013- 146 zo dňa 10.12.2014 vyslovil:
„Keďže ide o otázky vysoko odborného charakteru a vzhľadom na často enormný rozsah upravovanej problematiky, nie je vhodné tieto otázky upravovať v samotnom zákone. Takáto úprava by viedla k neúmernému nárastu rozsahu textu zákona, čo by často mohlo viesť k jeho neprehľadnosti“.
Môžeme podať žiadosť, resp. žalobu o náhradu škody v prípade negatívnych následkov očkovania?
Vedľajšie účinky sú ojedinelé, ale ak sa objavia, štát nepreberá žiadnu zodpovednosť, pretože v našej legislatíve neexistuje zákon o odškodňovaní vedľajších účinkov očkovania. Samozrejme, žalobu je možné podať, ale dokazovanie bude zdĺhavé a náročné. Tiež upozorňujem, že na Slovensku takýto súdny spor nikto nevyhral.
Aj keď je zdravie vecou každého jednotlivca, verejné zdravie je celospoločenská záležitosť týkajúca sa každého jej člena, preto v záujme ochrany verejného zdravia zákonodarca môže zavádzať opatrenia na predchádzanie ochoreniam, ktoré okrem iných zahŕňajú aj opatrenie na predchádzanie vzniku a šírenia prenosných ochorení, a to formou osobitného a mimoriadneho očkovania, očkovania pri úrazoch, poraneniach a nehojacich sa ranách, očkovania pred cestou do zahraničia, atď.
Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej cez facebookovú stránku a podporte ho svojím hlasom pod textom. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, napíšte mi ich do správy, prípadne do diskusie.
fb stránka: https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/
web stránka: http://www.cimmermann.com/
web stránka: https://firmastart.sk/